latest

Niespotykane tornado przedziera się przez południowe Czechy, zabijając pięć osób

PRAGA, 24 czerwca (Reuters) – Pracownicy służb ratunkowych i mieszkańcy przeczesali w piątek gruzy w południowych Czechach po tym, jak tornado zerwało dachy z budynków i wyrzuciło samochody w powietrze, zabijając co najmniej pięć osób i raniąc setki.

Tornado, które uderzyło w miasta i wsie wokół Hodoninu wzdłuż granicy słowackiej i austriackiej w czwartek wieczorem, mogło osiągnąć prędkość wiatru powyżej 332 km/h (206 mil/h), powiedział meteorolog z Telewizji Czeskiej.

„To, przez co przeszliśmy, było straszne” – powiedziała Lenka Petrasova z Hrusky, która opowiadała, jak schroniła się ze swoim 11-letnim synem po tym, jak zauważyła tornado na kilka minut przed jego uderzeniem. „To było niewiarygodne. Widziałam latający samochód i latające psy”.

Strażacy przeszukali gruzy w piątek, podczas gdy armia wysłała zespół z ciężkim sprzętem inżynieryjnym, aby poradzić sobie ze skutkami najsilniejszej burzy we współczesnej historii Europy Środkowej i jej pierwszego tornada od 2018 roku.

We wsi Hrusky, liczącej 1600 mieszkańców, zastępca burmistrza oszacował, że jedna trzecia domów została zniszczona, a wiele innych potrzebuje inspekcji, zanim ludzie będą mogli bezpiecznie do nich powrócić.

„Część wsi jest zrównana z ziemią, pozostały tylko mury obwodowe bez dachów, bez okien” – powiedział portalowi informacyjnemu iDNES Marek Babisz.

„Na kościele nie ma dachu, nie ma wieży; samochody zostały zdmuchnięte pod domy rodzinne, ludzie nie mieli się gdzie ukryć. Wieś od kościoła w dół praktycznie przestała istnieć” – powiedział.

Szef administracji regionalnej Moraw Południowych, Jan Grolich, powiedział, że podczas burzy zginęło pięć osób, a szpitale wojewódzkie przyjęły około 150 rannych, podczas gdy inni zostali przetransportowani gdzie indziej.

Do pomocy dołączyły ekipy ratunkowe z sąsiedniej Polski, Austrii i Słowacji które zostały rozesłane po całym regionie 270 km (167 mil) na południowy wschód od Pragi.

Urzędnicy powiedzieli, że zniszczone zostały tysiące domów i zaapelowali do ludzi, aby nie jeździli na dotknięte obszary, co ułatwi działania służbom ratowniczym. W zamian zachęca się ludzi do wysyłania datków.

Ponad 100 mieszkańców domu starców w Hodoninie musiało zostać ewakuowanych.

Premier Andrej Babis skrócił swoją obecność na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, aby odwiedzić obszar, w którym w wielu wsiach odcięto dostęp do elektryczności i wody.

Przemawiając po powrocie Babis powiedział, że priorytetem rządu jest wykorzystanie funduszu solidarności Unii Europejskiej, w którym na takie sytuacje w krajach członkowskich odkłada się około 1,3 miliarda euro.

„Nagranie, które widziałem, jest absolutnie katastrofalne” – powiedział Babis, który odwiedził również zniszczone domy w Hrusky. „Mamy oferty pomocy z całej Europy i wielu premierów zwróciło się do mnie z prośbą o pomoc”.

Telewizja czeska poinformowała, że ​​aż siedem małych miast zostało "masowo" uszkodzonych, powołując się na rzecznika służb ratunkowych.

Mieszkańcy zbadali zniszczenia w piątek.

„Kiedyś tam u góry były dwa pokoje”, powiedział mieszkaniec Mikulcic Pavel Netopilik, wskazując na gruzy otaczające jego dom, gdzie zawaliło się drugie piętro. "Teraz już ich nie ma. Sufit się zawalił."

~~~~~~~~~~

Źródło i zdjęcia : Reuters

#tornado #Czechy #RepublikaCzeska #Praga #Hodonin #Hrusky #gruzy #zniszczenia

Author image
Editor-in-Chief, Vlogger & Radio Broadcaster, censored from Dublin City FM (Ireland) for reporting on the Trump admin, anti-lockdown protests and leftist riots. Host of Stricte Jawne in Radio Cenzura.
USA
You've successfully subscribed to AQ Media
Great! Next, complete checkout for full access to AQ Media
Welcome back! You've successfully signed in.
Unable to sign you in. Please try again.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Error! Stripe checkout failed.
Success! Your billing info is updated.
Error! Billing info update failed.