latest

Ukraina może zostać wymazana z mapy – mówi były doradca wojskowy Trumpa

Pułkownik Douglas Macgregor opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

Ukraina może zniknąć z mapy, jeśli konflikt z Rosją nie zostanie rozwiązany pokojowo, powiedział w środę były doradca wojskowy Trumpa, pułkownik Douglas Macgregor w wywiadzie dla Sky News Australia.

Zapytany, co jeszcze można zrobić, aby pomóc Ukrainie w trwającym konflikcie militarnym, Macgregor stwierdził, że „im dłużej to potrwa, tym więcej ludzi będzie niepotrzebnie mordowanych, i tym więcej szkód wyrządzi to Ukrainie”, dodając, że teraz to „faktycznie upadłe państwo, może zostać całkowicie wymazane z mapy”.

Odnotowując, że wojsko Ukrainy poniosło ogromne straty podczas konfliktu i że siły rosyjskie „w żadnym wypadku nie były przeciążone ani ranne”, Macgregor argumentował, że „potrzebujemy zawieszenia broni” i że kraje takie jak Australia powinny wywierać presję, ponieważ „nikt w Waszyngtonie tego nie zrobi".

„Nie możemy pozwolić sobie na kontynuowanie tej wojny do momentu, kiedy nie pozostanie już ani jeden Ukrainiec” – nalegał Mcgregor, podkreślając, że słyszał od ludzi w Berlinie, Paryżu i Londynie, że rośnie poparcie dla zawieszenia broni lub „jakiejś formy porozumienia” między Moskwą a Kijowem.

Były doradca skomentował także perspektywy na uzyskanie zgody rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na takie zawieszenie broni, zauważając, że ten „nigdy nie był zainteresowany całą Ukrainą”, a terytorium znajdujące się obecnie pod kontrolą Rosji jest „tradycyjnym obszarem rosyjskojęzycznym”.

Macgregor zauważył, że siły ukraińskie skoncentrowane w Donbasie powodowały u Władimira Putina "wielki niepokój", ponieważ obawiał się on, że siły te „zaatakują Rosję”, a USA „nieuchronnie rozmiesci tam rakiety balistyczne teatralne [krótkiego zasięgu - przyp. red.], aby utrzymać jego [Putina] nuklearną wydolność w stanie zagrożenia.”

„On się nie wycofa, to nie wchodzi w rachubę”, powiedział były czołowy doradca Pentagonu, sugerując, że jeśli obie strony nie będą chciały dojść do jakiegoś porozumienia na bazie terytorialnej, wówczas konieczny będzie rozejm, aby konflikt nie przerodził się w „szerszą, regionalną wojnę”.

24 lutego Rosja wysłała wojska na Ukrainę, powołując się na niewdrożenie przez Kijów porozumień mińskich, mających na celu nadanie regionom donieckim i ługańskim specjalnego statusu w państwie ukraińskim. Protokoły te zostały po raz pierwszy podpisane w 2014 roku za pośrednictwem Niemiec i Francji. Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyznał już jakiś czas temu, że głównym celem Kijowa było wykorzystanie zawieszenia broni do kupienia czasu i „stworzenia potężnych sił zbrojnych”.

W lutym 2022 roku Kreml uznał republiki Donbasu za niepodległe państwa i zażądał, aby Ukraina oficjalnie zadeklarowała, iż stanie się krajem neutralnym, który nigdy nie dołączy do żadnego zachodniego bloku wojskowego. Kijów twierdzi, że rosyjska ofensywa była całkowicie niesprowokowana.

~~~~~~~~~~~~~~~

Źródło:

RT 🟢 Ukraine could be wiped off the map – former Trump military adviser

Author image
Editor-in-Chief, Vlogger & Radio Broadcaster, censored from Dublin City FM (Ireland) for reporting on the Trump admin, anti-lockdown protests and leftist riots. Host of Stricte Jawne in Radio Cenzura.
USA
You've successfully subscribed to AQ Media
Great! Next, complete checkout for full access to AQ Media
Welcome back! You've successfully signed in.
Unable to sign you in. Please try again.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Error! Stripe checkout failed.
Success! Your billing info is updated.
Error! Billing info update failed.